OBSH: Duam të shohim që udhëtimet dhe tregtitë të rifillojnë, kemi arsye për optimizëm

OBSH: Duam të shohim që udhëtimet dhe tregtitë të rifillojnë, kemi arsye për optimizëm

Konfuzioni dhe vetëkënaqësia në adresimin e COVID-19 nënkuptojnë se pandemia ka një rrugë të gjatë, por ajo mund të vihet nën kontroll në muajt në vazhdim me masa të provuara të shëndetit publik, ka thënë kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, transmeton Insajderi.

“Ne gjithashtu, duam të shohim shoqëritë dhe ekonomitë që hapen dhe udhëtimet dhe tregtitë të rifillojnë”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, të hënën në një konferencë për shtyp, raporton Al Jazeera.

“Por tani, njësitë e kujdesit intensiv në shumë vende janë të tejmbushura dhe njerëzit po vdesin – dhe është plotësisht e evitueshme”.

“Pandemia COVID-19 është një rrugë e gjatë nga e para. Por kemi shumë arsye për optimizëm. Rënia e rasteve dhe vdekjeve gjatë dy muajve të parë të vitit tregon se ky virus dhe variantet e tij mund të ndalen”, shtoi ai, duke thënë që transmetimi po drejtohej nga “konfuzioni, vetëkënaqësia dhe mospërputhja në masat e shëndetit publik”.

India e ka kaluar Brazilin për t’u bërë vendi që ka regjistruar numrin e dytë më të lartë të infeksioneve në të gjithë botën pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi lufton me një valë të dytë masive. India ka dhënë rreth 105 milionë doza vaksinash në mesin e një popullsie prej 1.4 miliardë.

Udhëheqësja e ekipit të OBSH-së në COVID-19, Maria Van Kerkhove, tha për konferencën për lajmet se pandemia po rritet në mënyrë eksponenciale, me një rritje prej nëntë përqind të rasteve javën e kaluar, javën e shtatë me radhë të rritjeve dhe një rritje prej pesë përqind të vdekjeve.

Tedros tha se në disa vende, pavarësisht transmetimit të vazhdueshëm, restorantet dhe klubet e natës ishin plot dhe tregjet ishin të hapura dhe të mbushura me njerëz me pak njerëz që merreshin masa paraprake.

“Disa njerëz duket se po ndjekin qasjen se nëse janë relativisht të rinj, nuk ka rëndësi nëse marrin COVID-19”, tha ajo. /Insajderi.com