OBSH-ja miraton vaksinën Moderna anti-COVID për përdorim urgjent

OBSH-ja miraton vaksinën Moderna anti-COVID për përdorim urgjent

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka renditur vaksinën Moderna’s COVID-19 për përdorim urgjent, tha agjencia të premten, goditja e pestë që i është dhënë statusi që synon të shpejtojë miratimin e vetë vendeve për përdorim të saj, transmeton Insajderi.

“Objektivi është të bësh ilaçe, vaksina dhe diagnostikim sa më shpejt të jetë e mundur për të adresuar urgjencën”, tha OBSH-ja në një deklaratë, raporton Al Jazeera.

Ndihmës Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Mariangela Simao tha të premten se ishte e rëndësishme që të kishte më shumë vaksina në dispozicion për shkak të problemeve të furnizimit për fotografi të tjera, përfshirë nga India, një burim kryesor i vaksinave për programin global të ndarjes së vaksinave COVAX.

India ka kufizuar eksportet për shkak të një krize të infeksioneve në shtëpi që ka mbingarkuar sistemin shëndetësor të vendit.

Moderna njoftoi këtë javë një plan zgjerimi për rrjetin e saj të prodhimit për të rritur kapacitetin e saj deri në tre miliardë doza në 2022.

Grupi Këshillimor Strategjik i OBSH-së i Ekspertëve për Imunizimin (SAGE) kishte rekomanduar tashmë në janar vaksinën Moderna për të gjitha grupmoshat 18 e lart.

Pfizer dhe partneri i saj gjerman BionTech’s shot, një vaksinë mRNA si Moderna, ishte vaksina e parë që mori një listë përdorimi urgjence të OBSH-së në orët e fundit të vitit 2020.

Që atëherë, OBSH-ja ka shtuar në listë vaksinat nga AstraZeneca-SK Bio, Instituti i Serumit i Indisë dhe Johnson & Johnson.

Agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara po shqyrton ende vaksinat COVID-19 të zhvilluara nga prodhuesit kinezë Sinopharm dhe Sinovac pas një rishikimi të zgjeruar, me vendimet që priten në fund të javës tjetër. /Insajderi.com