OBSH: Po bëhet më i vështirë frenimi i përhapjes së koronavirusit

OBSH: Po bëhet më i vështirë frenimi i përhapjes së koronavirusit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) ka shprehur shqetësimin për numrin e rasteve të koronavirusëve që po konfirmohen jashtë Kinës.

Komentet e Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus vijnë pas njoftimit të Iranit për dy vdekje të tjera, duke e çuar totalin në katër në këtë shtet, njofton Klan Kosova.

“Mundësia për të përmirësuar virusin është “ngushtuar”, tha ai.

Zyrtarët iranianë të shëndetësisë thanë se virusi mund të jetë tashmë në “të gjitha qytetet e Iranit”.

Jashtë Kinës 1,152 raste të virusit janë konfirmuar në 26 vende dhe ka pasur tetë vdekje.

Vdekjet përfshijnë dy vdekje në Korenë e Jugut, e cila ka grupin më të madh të rasteve të konfirmuara përveç Kinës dhe një anije lundrimi në karantinë në Japoni.

Italia njoftoi të premten edhe 16 raste të tjera dhe Ministri i Shëndetësisë tha se shkollat dhe zyrat do të mbyllen dhe ngjarjet sportive do të anulohen në rajonet e prekura.