OBSH shprehet e shqetësuar për lehtësimet e kufizimeve në ndeshjet e EURO 2020

OBSH shprehet e shqetësuar për lehtësimet e kufizimeve në ndeshjet e EURO 2020

Organizata Botërore e Shëndetësisë të martën pohoi se janë të shqetësuar për lehtësimin e kufizimeve të COVID-19 nga kombet që organizojnë ndeshjet e Euro 2020, duke vënë në dukje se disa prej tyre po përballen me rritje infeksionesh COVID-19.

“OBSH është e shqetësuar për lehtësimin e kufizimeve në disa nga vendet pritëse,” tha Robb Butler, një drejtor ekzekutiv në Zyrën Rajonale të OBSH për Evropën, në një deklaratë me email për AFP.

“Disa nga stadiumet që mbajnë turneun tani po rrisin numrin e spektatorëve të lejuar,” tha Butler.

Agjensia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara nuk veçoi asnjë qytet, por Britania njoftoi të martën se më shumë se 60,000 spektatorë do të lejohen në stadiumin Wembley në Londër për gjysmë-finalet dhe finalen e turneut.

Fillimisht, ata kishin për qëllim të kufizonin turmën në 40,000.

UEFA ka qenë gjithashtu në bisedime me qeverinë e Britanisë së Madhe për të lehtësuar kufizimet e udhëtimit të lidhura me virusin për të lejuar deri në 2,500 VIP të marrin pjesë në finalen e 11 korrikut.

“Në disa qytete pritëse, rastet e COVID-19 janë tashmë në rritje në zonën ku do të zhvillohen ndeshjet,” tha Butler.

Në zonat ku normat e infektimit janë në rritje, OBSH Evropa u bëri thirrje qyteteve në fjalë të veprojnë shpejt.

“Duke mësuar nga përvoja, ne duhet të veprojmë shpejt në sinjalet që tregojnë rastet në rritje.

“Zgjerimi i testimit dhe sekuencave; rritja e gjurmimit të kontaktit; dhe ndërtimi i marrjes së vaksinave shumë të larta shpejt midis atyre të prekshmëve dhe më të rrezikuarve,” shtoi ai. /Insajderi.com