Opozita bjelloruse ultimatum Lukashenkos

Opozita bjelloruse ultimatum Lukashenkos

Opozita bjelloruse i ka dhënë Presidentit bjellorus Alexander Lukashenko një ultimatum: Të japë dorëheqjen deri në mesnatë ose të përballet me një grevë kombëtare, transmeton Insajderi.

Policia bjelloruse ka përdorur granata lotsjellëse kundër protestuesve ndërsa më shumë se 100.000 njerëz marshuan në kryeqytetin Minsk duke kërkuar dorëheqjen e Presidentit Alexander Lukashenko, raporton Al Jazeera.

Veprimi i policisë erdhi disa orë para skadimit të një ultimatumi të vendosur nga opozita: Lukashenko duhet të japë dorëheqjen deri në mesnatë ose të përballet me një grevë kombëtare.

Protestuesit që mbanin flamujt kuq e bardhë të lëvizjes opozitare bjelloruse u shpërndanë të dielën ndërsa goditjet dhe ndezjet e forta ndriçuan rrugët e qytetit pas mbrëmjes, treguan videot.

Shpërthimet dhe tymi i bardhë mbushnin zonat e banuara ndërsa njerëzit fshiheshin pas automjeteve dhe vraponin nga policia, treguan videot të shpërndara në internet nga agjencitë e lajmeve.

Ishte fundjava e 11-të radhazi e protestave masive që kur një zgjedhje e diskutueshme në gusht e zhyti vendin në trazira. /Insajderi.com