fbpx

Origjina e meme-s që daton prej viti 1950

Origjina e meme-s që daton prej viti 1950

Për shumë përdorues të rrjeteve sociale kjo foto do t’ju duket shumë e njohur.

Edhe nëse nuk e keni parë kurrë një foto të rreshterit të stërvitjes Louis Cappazzoli ose rekrutëve të marinës amerikane Nancy Kelley dhe Joe Ewing, ka diçka në këtë foto që mund ta njihni, shkruan Insajderi.

Kjo është, natyrisht, ngjashmëria e habitshme që ajo mban me meme të “Dashurisë së Humbur”, e cila ka qenë kudo në mediat sociale gjatë dy viteve të fundit.

“Dashuria e hutuar” është emri që i jepet një imazhi të shpërndarë gjerësisht të një burri që shikon një grua tjetër ndërsa del me partnerin e tij.

Imazhi përdoret zakonisht për të përfaqësuar ndjenjën e lakmisë së diçkaje që dëshironi, duke shpërfillur atë që tashmë e keni.

Fotoja ka origjinën nga revista  amerikane Leatherneck në tetor të vitit 1950.

Megjithëse nuk e njohim emrin e fotografit, është e mundur që personazhet te ishin marinarë, pasi në kohën kur  u bë fotoja revista ishte e mbushur me marinarë në shërbim aktiv.

Fotoja ka grumbulluar më shumë se 130,000 shpërndarje në rrjetin social Reddit duke krijuar shaka prej më të ndryshmeve./Insajderi.com