Orteku godet një qendër skijimi në Zvicër, dy të lënduar

Dy persona u lënduan sot kur një ortek goditi një qendër të njohur të skive pranë qytetit zviceran Andermatt.

Orteku godet një qendër skijimi në Zvicër, dy të lënduar

Katër persona të tjerë shpëtuan pa lëndime. Policia dhe rojet kontrolluan vendin ku ra ortaku pas dyshimeve se mund të ketë më shumë njerëz të ngujuar në borë.

Një zëdhënës i policisë tha se orteku ishte mjaft i madh. Agjencia gjermane DPA ka raportuar se bora e madhe që ka rënë ditët e fundit, ka ngritur nivelin e rrezikut të ortekut në shkallën e tretë që nënkupton një rrezik të madh.

Dy personat e plagosur u transportuan me helikopter në spital.