Pak para protestës në Rusi, policia arreston bashkëpunëtorët e ngushtë të Navalny

Pak para protestës në Rusi, policia arreston bashkëpunëtorët e ngushtë të Navalny

Policia ruse arrestoi bashkëpunëtorët e ngushtë të kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny, thanë mbështetësit e tij të mërkurën.

Këto arresitme erdhën pak kohë para protestës mbarë-kombëtare.

Sipas Vladimir Voronin, një avokat i Fondacionit Antikorrupsion të Navalny, kolegu i tij Lyubol Sobol u tërhoq nga një taksi në Moskën qendrore të Mërkurën në mëngjes nga oficerët e policisë. Ai shtoi se ajo aktualisht po mbahet në një furgon policie.

“Ky është një hile e njohur e ndyrë: për sa kohë që një person është në autobus, koha e tij e ndalimit nuk fillon,” shtoi ai.

Zëdhënësi i Navalny Kira Yarmish, i cili ka qenë në arrest shtëpiak që nga fundi i janarit, u arrestua gjithashtu, ndërsa ishte në një udhëtim të autorizuar në dyqan, sipas Leonid Volkov, krahu i djathtë i Navalny, raporton Euronews.

OJQ-OVD-Info gjithashtu raportoi se kërkimet ishin kryer në ambiente të lidhura me Navalny dhe fondacionin e tij në të paktën 20 qytete ruse. /Insajderi.com