Pak para vizitës së Macron, udhëheqësit e Libanit emërojnë kryeministrin e ri

Udhëheqësit e Libanit kanë caktuar ambasadorin e vendit në Gjermani, Mustapha Adib, si kryeministrin e ri, disa orë para ardhjes së presidentit francez Emmanuel Macron në Bejrut, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Adib, i cili është i dërguari i Bejrutit në Berlin që nga viti 2013, është i lidhur me një parti të vogël suni të kryesuar nga ish-kryeministri Najib Mikati. Të hënën, ai mori miratimin e shumicës së blloqeve parlamentare, duke përfshirë Hezbollahun të mbështetur nga Irani dhe partinë e ish-kryeministrit Saad Hariri të mbështetur nga sauditët.

“Nuk ka kohë për biseda, premtime dhe dëshira. Është koha për veprim”, – tha Adib, në një fjalim të shkurtër pranimi nga pallati presidencial ku presidenti Michel Aoun e ngarkoi atë për të formuar qeverinë e ardhshme të vendit.

Pas fjalimit të tij, kryeministri i caktuar u drejtua për në lagjet Gemmayze dhe Mar Mkhayel, të cilat u dëmtuan rëndë nga një shpërthim që depërtoi në Bejrut në fillim të këtij muaji.

Përcaktimi i Adib vjen një ditë përpara afatit të 1 shtatorit të vendosur nga Macron për “ndryshimin politik”. Macron është vendosur të arrijë në Bejrut të hënën në mbrëmje për të shënuar përvjetorin e njëqindvjetorit të Libanit të Madh, pararendës i shtetit modern, i cili u krijua nga Franca. /Insajderi.com