Pakistan: Njerëz të armatosur vrasin gjyqtarin antiterrorist dhe familjen e tij

Pakistan: Njerëz të armatosur vrasin gjyqtarin antiterrorist dhe familjen e tij

Sipas Associated Press, njerëz të armatosur vranë një gjyqtar të gjykatës anti-terrorizëm dhe familjen e tij të delën ndërsa udhëtonin nga Lugina Swat në Pakistanin veriperëndimor në kryeqytetin Islamabad, tha zyrtari i policisë Shoaib Khan, transmeton Insjaderi.

Askush nuk mori përgjegjësinë për të shtënat, të cilat plagosën gjithashtu rëndë dy prej truprojave të gjykatësit Aftab Ahmed Afridi.

Gjykatat e anti-terrorizmit të Pakistanit u krijuan për të dëgjuar çështje që variojnë nga financimi i terrorizmit në ndjekjen penale të autorëve të sulmeve kryengritëse. Kritikët thonë se ligjet anti-terrorizëm të Pakistanit janë përdorur gjithashtu për të heshtur kritikët e ushtrisë së fuqishme të vendit.

Afridi, gruaja dhe dy fëmijët e tij – përfshirë një djalë dy vjeçar – u vranë në sulm, tha Khan.

Gjyqtari ishte caktuar në gjykatat anti-terrorizëm në Swat dy muaj më parë. Swat dikur ishte një zonë e kontrolluar nga Talibanët dhe është vendi ku aktivistja e arsimit Malala Yousafzai u qëllua nga Talibanët për avokim për arsimimin e vajzave. /Insajderi.com