Pakistan, vriten 15 persona nga një sulm me raketahedhës

Pakistan, vriten 15 persona nga një sulm me raketahedhës

Të vdekurit përfshinin forcat e sigurisë që po shoqëronin karvanin e Korporatës për Zhvillimin e Naftës dhe Gazit, transmeton Insajderi.

Njerëz të armatosur të paidentifikuar vranë të paktën 15 njerëz në provincën jugperëndimore të Pakistanit të Balochistan të enjten pasi i zunë pritë një kolonë automjetesh që udhëtonin në një autostradë kryesore drejt qytetit më të madh të vendit Karaçi, raporton Al Jazzera.

Automjetet po udhëtonin për në Karaçi nga qyteti port i Gwadar kur u zunë pritë pranë qytetit të vogël Ormara, rreth 250 km në perëndim të destinacionit të tyre, tha një burim sigurie.

Të vdekurit përfshinin personelin e forcave të sigurisë që po shoqëronin kolonën, tha ai. Zyrtari po fliste në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të fliste me media.

Trupat e të vrarëve u zhvendosën në një bazë detare aty pranë, thanë zyrtarët lokalë për Al Jazeera.

Zia Langove, ministre e brendshme provinciale në Balochistan, konfirmoi detajet e sulmit, duke shtuar se ai përfshinte të paktën shtatë sulmues të armatosur “me raketahedhës dhe armë të tjera të rënda”.

“Sulmi u krye nga midis shtatë dhe tetë sulmues të cilët qëlluan në kolonë me raketahedhës dhe armë të tjera të rënda”, tha Langove. /Insajderi.com