Pakistani thotë se ka prova të sulmeve sponsorizuese të Indisë

Pakistani thotë se ka prova të sulmeve sponsorizuese të Indisë

Pakistani thotë se India po sponsorizon “terrorizmin” që synon destabilizimin e vendit dhe synimin e partneritetit të saj ekonomik me Kinën, akuzat e paraqitura nga zyrtarët e lartë pakistanezë në një konferencë shtypi, transmeton Insajderi.

Pakistani dhe India akuzojnë në mënyrë rutinore njëri-tjetrin për shënjestrimin e tjetrit, por kjo ishte një kohë e rrallë zyrtarët pakistanezë thanë se kishin përgatitur një mal provash për të mbështetur akuzat kundër rivalit të tyre të Azisë Jugore, raporton Al Jazeera.

Në një konferencë të përbashkët shtypi të shtunën në kryeqytetin Islamabad, Ministri i Jashtëm, Shah Mahmood Qureshi, së bashku me zëdhënësin ushtarak Gjeneral Major Babar Iftikhar, thanë se agjentët e inteligjencës indiane po operonin nga Afganistani fqinj për të planifikuar sulme brenda kufijve të Pakistanit.

“India po lejonte që toka e saj të përdorej kundër Pakistanit për terrorizëm”, tha Qureshi, duke shtuar se New Delhi po planifikonte sulme nga “vendet fqinje”.

Qureshi tha se Pakistani po dërgon provat e tij në Kombet e Bashkuara duke kërkuar që India të censurohet, duke paralajmëruar “pa ndërhyrje ndërkombëtare është e vështirë të garantosh paqen në Azinë Bërthamore të Jugut”, një rajon ku India dhe Pakistani posedojnë armë bërthamore.

“Ne kemi fakte të pakundërshtueshme që do t’i paraqesim përpara kombit dhe bashkësisë ndërkombëtare përmes kësaj dosjeje”, pohoi ministri. /Insajderi.com