Pallati Buckingham njofton për gjendjen shëndetësore të Princit Philip

Pallati Buckingham njofton për gjendjen shëndetësore të Princit Philip

Princi britanik Philip, burri i Mbretëreshës Elizabeth II, u zhvendos nga një spital në Londër në një tjetër të hënën për trajtimin e një infeksioni dhe vëzhgimin e shëndetit të zemrës, njoftoi Pallati Buckingham, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Duka 99-vjeçar i Edinburgut u shtrua në Spitalin King Edward VII më 17 shkurt pasi ishte ndjerë keq. Më vonë pallati konfirmoi se ai po trajtohej për një infeksion.

Philip kaloi 14 ditë dhe 13 net atje – qëndrimi i tij më i gjatë në një spital deri më sot – para se të transferohej të hënën në Spitalin St. Bartholomew, gjithashtu në Londër, ku mjekët do të vazhdojnë ta trajtojnë atë për një infeksion, si dhe të ndërmarrë testimin dhe vëzhgimin për një problem të mëparshëm të zemrës.

St. Bartholomew specializohet në kujdesin kardiak, sipas faqes në internet të spitalit, i cili e faturon atë si “shërbimi më i madh i specializuar kardiovaskular në Evropë”.

Duka mbetet i qetë dhe po i përgjigjet trajtimit por pritet të qëndrojë në spital të paktën deri në fund të javës, sipas një deklarate nga zyra mbretërore e komunikimeve. /Insajderi.com