Pamjet satelitore tregojnë ndërtime të mëdha ushtarake ruse në Arktik

Pamjet satelitore tregojnë ndërtime të mëdha ushtarake ruse në Arktik
Burimi i fotografisë: Henrik Pettersson, CNN

Rusia po grumbullon një forcë të paparë ushtarake në Arktik dhe po teston armët e saj më të reja në një rajon pa akull për shkak të emergjencës së klimës, në një përpjekje për të siguruar bregdetin e saj verior dhe për të hapur një rrugë kyçe transporti nga Azia në Evropë, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Ekspertët e armëve dhe zyrtarët perëndimorë kanë shprehur shqetësim të veçantë për një ‘super-armë’ ruse, “silurën Poseidon 2M39”.

Zhvillimi i silurës po ecën shpejt me presidentin rus Vladimir Putin që kërkon një azhurnim në një “fazë kyçe” të testeve në shkurt nga ministri i tij i mbrojtjes Sergei Shoigu, me prova të mëtejshme të planifikuara këtë vit, sipas raporteve të shumta në mediat shtetërore.

Kjo silur pa pilot mundësohet nga një reaktor bërthamor dhe synohet nga dizajnerët rusë të vjedhin mbrojtjet e kaluara të bregdetit – si ato të SHBA-së – në dyshemenë e detit.

Pajisja ka për qëllim të japë megatonë të shumtë, sipas zyrtarëve rusë, duke shkaktuar valë radioaktive që do të bënin një pjesë të vijës bregdetare të synuar të pabanueshme për dekada. /Insajderi.com