“Pandora Papers” zbulon pasurinë sekrete të presidentit kenian

“Pandora Papers” zbulon pasurinë sekrete të presidentit kenian

Familja e Presidentit të Kenias, Uhuru Kenyatta, që ka dominuar politikën e vendit që nga pavarësia, posedonte fshehurazi një rrjet kompanish në det të hapur për dekada të tëra, sipas një rrjedhje të dokumenteve financiare, të njohura si “Pandora Papers”.

Pandora Papers – 12 milionë dosje – është rrjedhja më e madhe e tillë në histori.

Kenyatta dhe gjashtë anëtarë të familjes së tij janë lidhur me 13 kompani në det të hapur, raporton BBC, transmeton Shqip.com.

Ata ende nuk i janë përgjigjur kërkesave për të komentuar mbi këtë çështje.

Investimet në det të hapur të Kenyattas, përfshirë një kompani me aksione dhe obligacione me vlerë 30 milion dollarë (22 milion euro), u zbuluan në mesin e qindra mijëra faqeve të dokumenteve administrative nga arkivat e 14 firmave juridike dhe ofruesve të shërbimeve në Panama dhe parajsat e tjera tatimore.

Asetet sekrete u zbuluan nga një hetim, i publikuar më herët të Dielën, nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues (ICIJ), Finance Uncovered , Finance Uncovered , Africa Uncensored dhe organizata të tjera të lajmeve.

Dokumentet tregojnë se një fondacion i quajtur Varies u krijua në vitin 2003 në Panama, duke emëruar nënën e Kenyatta, Ngina, 88, si bamirëse e parë – dhe udhëheqësin e Kenias si bamirësin e dytë, i cili do ta trashëgonte atë pas vdekjes së saj.

Qëllimi i themelimit dhe vlera e aseteve të tij janë të panjohura.

Rrëmbimi i dokumentit që tregon presidentin Kenyatta është renditur si trashëgues i një fondacioni sekret

Burimi: Pandora Papers

Fondacionet panameze janë shumë të kërkuara sepse pronarët e vërtetë të aseteve njihen vetëm nga avokatët e tyre dhe ata nuk kanë pse të regjistrojnë emrat e tyre në qeverinë e Panamasë, raporton ICIJ.

Asetet gjithashtu mund të projektohen për t’u transferuar pa taksa te një pasardhës.

Nuk ka një vlerësim të besueshëm të pasurisë neto të familjes Kenyatta, por interesat e saj të mëdha të biznesit përfshijnë transportin, sigurimin, hotelet, bujqësinë, pronësinë e tokës dhe industrinë e mediave në Kenia.

Në 2018, Kenyatta i tha programit BBC Hardtalk se pasuria e familjes së tij ishte e njohur për publikun, dhe si president ai kishte deklaruar pasuritë e tij siç kërkohej me ligj.

“Siç e kam deklaruar gjithmonë, ajo që kemi – ajo që kemi – është e hapur për publikun. Si nëpunës publik unë duhet të bëj të njohur pasurinë time dhe ne e deklarojmë çdo vit,” tha Kenyatta.

“Nëse ka një rast kur dikush mund të thotë se ajo që kemi bërë ose marrë nuk ka qenë legjitime, thuaj kështu – ne jemi gati të përballemi me çdo gjykatë,” shtoi ai./Insajderi.com