Papa Françesko takohet me liderin e myslimanëve shia në Irak

Papa Françesko takohet me liderin e myslimanëve shia në Irak

Papa Françesku ka zhvilluar një takim simbolik me një nga figurat më të fuqishme në Islamin Shia në ditën e dytë të udhëtimit të tij historik në Irak.

Takimi i Papës me Ajatollah Grandin Ali al-Sistani, udhëheqësi shpirtëror i miliona myslimanëve Shia, u zhvillua në qytetin e shenjtë të Najaf.

Ishte udhëtimi i parë ndërkombëtar i Papës që nga fillimi i pandemisë – dhe vizita e parë ndonjëherë papnore në Irak.

Covid-19 dhe frika e sigurisë e kanë bërë këtë udhëtimin më të rrezikshëm të Papës deri më tani.

Udhëheqësi 84-vjeçar i Kishës Katolike më herët u tha gazetarëve se ai ndjehej “i detyruar” të bënte udhëtimin “emblematik”, i cili do ta shihte atë duke vizituar disa vende gjatë katër ditëve në Irak.

Asnjë detaj nuk u dha për bisedat e Papës me klerikun kryesor Shia 90-vjeçar, por ato ka të ngjarë të jenë përqendruar në çështje ndërfetare të tilla si pakica e krishterë i Irakut, të cilët janë goditur nga valët e dhunës që nga viti 2003 i udhëhequr nga SH.B.A. pushtimi i Irakut. /Insajderi.com