Papa urdhëron ulje të pagave të kardinalëve dhe klerikëve për të kursyer vendet e punës së punonjësve

Papa urdhëron ulje të pagave të kardinalëve dhe klerikëve për të kursyer vendet e punës së punonjësve
Burimi i fotografisë: Alessandra Benedetti / Corbis via Getty Images

Papa Françesku ka urdhëruar kardinalët të ndërpresin 10 për qind të pagave dhe të ulë pagat e shumicës së klerikëve të tjerë që punojnë në Vatikan në mënyrë që të kursejnë vendet e punës të punonjësve pasi pandemia e Coronavirusit ka goditur të ardhurat e Selisë së Shenjtë, shkruan NBC Neës, transmeton insajderi.

Vatikani tha të mërkurën se Françesku lëshoi një dekret duke futur shkurtime proporcionale duke filluar nga 1 prilli..

Një prelat i vjetër i Vatikanit tha se besohej se ishte hera e parë që një papë kishte ndërmarrë një veprim të tillë. /Insajderi.com