Parku i lojërave gjobitet me miliona dollarë për aksidentin që la të vdekur katër persona

Parku i lojërave gjobitet me miliona dollarë për aksidentin që la të vdekur katër persona

Operatori i parkut të lojërave Dreamworld në Australi është gjobitur me 3.6 milionë dollarë Australianë (2.5 milionë dollarë) për një mosfunksionim të vitit 2016 në një nga karuselët e tij që la të vdekur katër persona, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Vizitorët Cindy Low, Kate Goodchild, Luke Dorsett dhe Roozi Araghi ishin në Ride Rides Thunder në tërheqjen Queensland kur gomonia e tyre ra në kontakt me një karrocë tjetër dhe u kthye, duke hedhur disa prej udhëtarëve në rripin e transportuesit dhe në makineritë e udhëtimit.

Djali 10-vjeçar i Low dhe vajza 12-vjeçare e Goodchild ishin gjithashtu në gomone, por i mbijetuan aksidentit.

Ardent Leisure u deklarua fajtor në korrik për tre akuza sigurie dhe u dha dënimi të hënën. Kompania ishte përballur me një gjobë maksimale prej 4.5 milionë dollarë australianë, njoftoi Nine News filiali i CNN.

Një numër dështimesh në lidhje me sigurinë në lojërat u lexuan në gjykatë, njoftoi Nine News, së bashku me një deklaratë të viktimës nga Kim Dorsett, nëna e Goodchild dhe Dorsett.

“Unë qaj për fëmijët e mi, fëmijët e mi të humbur, çdo ditë,” tha ajo.

Një hetim i vitit 2018 konkludoi se tragjedia mund të ishte shmangur nëse ishte do ishte shtypur një buton ndalimi emergjent, por stafi në parkun e lojërave u këshillua në trajnim “të mos vrasin mendjen” për butonin dhe në vend të kësaj të mbështeten së pari në një buton më të ngadaltë, që reagon pas shtatë sekondash. /Insajderi.com