Partia japoneze lejon gratë në mbledhjet e qeverisë por jo edhe të flasin

Partia japoneze lejon gratë në mbledhjet e qeverisë por jo edhe të flasin
Burimi i fotografisë: Getty

Ditë pasi shefi i Olimpiadës së Japonisë u detyrua të jepte dorëheqjen për shkak të komenteve seksiste, partia e saj qeverisëse ka vendosur të ftojë gratë të marrin pjesë në takimet kryesore – për sa kohë që ato nuk flasin.

Partia Liberale Demokratike (LDP) propozoi lejimin e pesë deputeteve gra për të vëzhguar mbledhjet e bordit të saj i gjithi i përbërë nga burrat, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Ata nuk mund të flasin gjatë takimit – vetëm të paraqesin mendime më pas. Gratë në Japoni janë larguar prej kohësh nga politika dhe pjesëmarrja ekonomike.

Vendi u rendit 121 në një listë të 153 vendeve në Indeksin Global të Hendekut Gjinor të Forumit Ekonomik Botëror në vitin 2020.

Dy gra aktualisht janë në bordin prej 12 personash të LDP, i cili ka qenë në pushtet pothuajse vazhdimisht që nga viti 1955. /Insajderi.com