Pas normalizimit të marrëdhënieve mes Israelit dhe Marokut, SHBA i shet dron Marokut

Pas normalizimit të marrëdhënieve mes Israelit dhe Marokut, SHBA i shet dron Marokut

Administrata Trump po ecën përpara me një shitje armësh prej 1 miliard dollarë në Marok, njoftoi të premten Agjencia e Lajmeve Reuters, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan se Maroku kishte rënë dakord të normalizonte lidhjet diplomatike me Izraelin, trasnmeton Insajderi.

Duke cituar burime pa emër të njohur me marrëveshjen, Reuters tha se administrata Trump i dërgoi një njoftim Kongresit në lidhje me shitjen e propozuar të armëve.

Propozimi përfshin katër dron të bërë nga SHBA si dhe municione të drejtuara me precizion, thanë burimet. Reuters raportoi për herë të parë për marrëveshjen e armëve të enjten pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, përshëndeti marrëveshjen e normalizimit midis Marokut dhe Izraelit.

Kjo marrëveshje, e cila u dënua nga udhëheqësit palestinezë, u arrit pasi Uashingtoni njohu pretendimin e Marokut në territorin e diskutueshëm të Saharasë Perëndimore.

Maroku është vendi i katërt arab që pranon të normalizojë marrëdhëniet me Izraelin me urdhër të administratës Trump pas Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit dhe Sudanit. Njoftimi i Departamentit të Shtetit për Kongresin rreth marrëveshjes së propozuar të armëve fillon përpunimin zyrtar të shitjes, njoftoi Bloomberg të premten, duke cituar dy burime të njohura me çështjen.

Bloomberg gjithashtu raportoi se marrëveshja përfshin katër dron dhe municione të drejtuara me lazer. Kongresi njoftohet për marrëveshjet kryesore ndërkombëtare të armëve dhe i jepet mundësia t’i rishikojë ato përpara se të kalojnë. Sipas ligjit të eksportit të armëve në SHBA, anëtarët e Kongresit mund të përpiqen të bllokojnë shitje të tilla duke ofruar rezoluta të mosmiratimit, por burimet thanë se nuk pritej në rastin e Marokut.

Një marrëveshje e fundit e armëve amerikane me miliarda dollarë me Emiratet e Bashkuara Arabe, e cila erdhi pasi vendi i Gjirit nënshkroi marrëveshjen e vet të normalizimit të ndërmjetësuar nga SHBA me Izraelin, u dënua gjerësisht nga disa ligjvënës të SHBA që u përpoqën të bllokonin shitjen. Kjo përpjekje dështoi në fillim të kësaj jave në Senatin e SHBA. /Insajderi.com