Pas tërmetit 7.7 shkallë në Kubë – paralajmërohet cunam

Pas tërmetit 7.7 shkallë në Kubë – paralajmërohet cunam

Një paralajmërim për cunami është në fuqi në Xhamajka, Kubë dhe Ishujt Kajman pas një tërmeti masiv 7.7 ballë në Karaibe.

Tërmeti kishte një thellësi prej 9.9 km dhe ra rreth orës 2.10 të mëngjesit. Qendra e Paralajmërimit të Tsunami-it të Paqësorit tha se valët deri në 3.5 metra të larta janë të mundshme përgjatë brigjeve të Belize, Kubës, Hondurasit, Meksikës, Xhamajkës dhe Ishuj Kajman.

Ka raporte të përhapura për njerëzit që ndjejnë dridhjen në të gjithë Xhamajkën dhe Kubën, ku po bëhen evakuimet e ndërtesave. Asnjë dëmtim nuk është raportuar ende.

Nëse konfirmohet madhësia prej 7.7, ky do të ishte tërmeti më i madh pas një tërmeti prej 8.0 në Peru që vrau dy njerëz dhe u plagos 30 të tjerë majin e kaluar.