Pas trazirave të Kapitolit, Rusia kritikon sistemin elektoral “arkaik” të SHBA-së

Pas trazirave të Kapitolit, Rusia kritikon sistemin elektoral “arkaik” të SHBA-së

Politikanët e rangut të lartë rus kanë sugjeruar një sistem zgjedhor “arkaik” të Shteteve të Bashkuara të Amerikës që nuk i plotëson standardet demokratike dhe politizimi i medias ishin fajtorë për trazirat në Uashington DC dhe përçarjet në vend, transmeton Insajderi.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova, tha të enjten se sulmi i Kapitolit të SHBA-së nga mbështetësit e presidentit, Donald Trump, një ditë më parë ishte “një çështje e brendshme e SHBA-ve”, por që struktura politike e vendit ishte fajtore, raporton Al Jazeera.

“Sistemi zgjedhor në Shtetet e Bashkuara është arkaik, nuk i plotëson standardet moderne demokratike, duke krijuar mundësi për shkelje të shumta, dhe media amerikane është bërë një instrument i luftës politike”, tha Zakharova për agjencitë ruse të lajmeve.

“Kjo është kryesisht arsyeja e ndarjes në shoqëri të vërejtur tani në Shtetet e Bashkuara”. Nën tituj të tillë si “Stuhia e Kapitolit” dhe “Kaosi në Uashington”, televizioni shtetëror rus tregoi imazhe që mbështjellin turmat e mbështetësve të Trump duke thyer barrikada dhe duke mbushur ndërtesën e Kongresit, ndërsa forcat e sigurisë qëlluan me gaz lotsjellës dhe policia tërhoqi armë brenda.

Kongresi amerikan zyrtarisht e certifikoi presidentin e zgjedhur, Joe Biden, pavarësisht trazirës, ​​por shumë në Moskë thanë se ngjarjet mahnitëse kishin ekspozuar dështimet demokratike të vendit. /Insajderi.com