Pas zjarreve, Australinë e kanë goditur stuhitë e rërës, shirat e forta dhe breshëri

Stuhitë e rërës i kanë goditur rajonet e thata në pjesët rurale të Australisë dhe po kërcënojnë të zgjerohen në qytetet e banuara, duke përfshirë edhe Sidnejin. Mirëpo disa pjesë të Australisë e kanë goditur edhe stuhitë e forta të shiut të përcjella me breshër.

Pas zjarreve, Australinë e kanë goditur stuhitë e rërës, shirat e forta dhe breshëri

Stuhitë e breshrit në kryeqytetin Kanbera kanë dëmtuar sot disa ndërtesa publike, biznese, shtëpi dhe makina, ndërsa ndërpresin energjinë elektrike në disa periferi duke prerë pemë dhe kolona.

Të paktën dy njerëz u lënduan nga stuhia, thanë zyrtarët e shërbimeve të urgjencës.

Në perëndim, një re e gjerë prej 300 milje pluhur të kuq, e transportuar nga një erë prej 107 kilometrash në orë, përfshiu qytetet e prekura më parë nga thatësira, raporton AP.

Pjesa më e madhe e këtij pluhuri është një shtresë sipërfaqe e ngritur nga fermat e New South Wales.

“E gjitha është për shkak të kësaj thatësie rekord,” tha kryetari i një prej qyteteve të prekur, Ben Shields.

Stuhi të pazakonta intensive gjatë fundjavës shkaktuan përmbytje në Brisbane, Queensland.

Reshjet e përhapura të shiut në New South Wales dhe Victoria ndihmuan, por jo edhe që të shuanin zjarre të mëdha në dy shtetet më të populluara australiane, ku kanë humbur jetën të paktën 28 njerëz që nga shtatori dhe duke u shkatërruar më shumë se 2.600 shtëpi.

Autoritetet kanë lëshuar një paralajmërim se rreziku nga zjarri do të përshkallëzohet në të dy vendet këtë javë me rritjen e temperaturave dhe thatësirës./Insajderi.com.