Për dekada e mbajti të fshehtë – ky gjysh 90 vjeçar doli si homoseksual gjatë pandemisë

Për dekada e mbajti të fshehtë – ky gjysh 90 vjeçar doli si homoseksual gjatë pandemisë

I izoluar në shtëpi gjatë pandemisë me jo shumë për të bërë, Kenneth Felts filloi të shkruante një autobiografi, duke përmbledhur 90 vitet e fundit të jetës së tij, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Por siç shkruante Felts, ai shpejt kuptoi që historia e tij nuk do të ishte kurrë e plotë pa zbuluar një sekret që ai e kishte mbajtur të fshehur tërë jetën e tij: Seksualitetin e tij të vërtetë.

Kenneth Felts with his daughter, Rebecca Mayes, at the 2020 Denver Pride Virtual 5K.

Felts, i cili tani jeton në Arvada, Kolorado, i tha CNN se ai e dinte se është homoseksual që kur ishte 12-vjeçar. Por ai tha që ai bëri zgjedhjen për të fshehur seksualitetin e tij, sepse ai u rrit gjatë një kohe kur homoseksualizmi ishte i paligjshëm.

Felts tha që biografia nuk mund të vazhdonte pa shkruar për dashurinë e tij të vërtetë, Phillip. Kështu që në moshën 90 vjeçare, ai më në fund doli tek vajza e tij dhe më pas te pjesa tjetër e miqve dhe familjes së tij përmes një postimi në Facebook.

“Unë jam homoseksual, unë jam zbuluar dhe jam i lirë,” shkroi në postimin e tij. /Insajderi.com

Image may contain: 1 person, standing, plant and outdoor