Përhapja e COVID-19 ia prish jetën e amerikanëve

Përhapja e COVID-19 ia prish jetën e amerikanëve

 

Sitan Chen, një kampion botëror i artit marcial dhe bashkëshortja e tij Xu Lynn, të cilët jetojnë pranë New York City, morën një vendim të duhur dhe të duhur për të lëvizur klasat e tyre Tai Chi në internet dy javë më parë.

Përndryshe, qindra studentë të tyre vështirë se mund të vazhdojnë të mësojnë praktikën e lashtë të trupit mendje pasi urdhri ekzekutiv i lëshuar nga guvernatori i shtetit të New York Andrew Cuomo hyri në fuqi më 22 mars, duke e vendosur të gjithë New York-in “në pauzë” për të frenuar përhapjen e mëtejshme të Pandemia COVID-19.

JETA N IN STANDSTILL PRAKTIK

“Ne duhej të bënim një zgjedhje pasi situata këtu u përkeqësua dita ditës. Ne do të donim t’i lejonim studentët tanë të vazhdojnë klasat e tyre pasi jeta është në një ndalesë praktike për shkak të virusit,” i tha Lynn Xinhua përmes aplikacionit të mediave sociale WeChat.

Klasa e çiftit Tai Chi po vazhdon në Sitan Tai Chi dhe Martial Arts në Syosset, Nju Jork, mbi Zoom, një aplikacion që quhet video, i cili është bërë një platformë kryesore sociale mes pandemisë.

“Faleminderit Master Lynn. E shkëlqyeshme që gjatë kësaj kohe të zhvilloni orë mësimi në internet për të qëndruar aktiv. Shpresoj që të gjithë të qëndrojnë të shëndetshëm dhe të sigurt!” tha Anna Yeung pas klasës së së martës.

New York është shteti i dytë, pas Kalifornisë, i cili u përpoq të frenojë përhapjen e koronavirusit të romanit duke mbyllur shkollat, duke mbyllur bizneset jo thelbësore dhe duke i nxitur banorët të qëndrojnë në shtëpi.

Direktiva të ngjashme janë miratuar shpejt diku tjetër në Shtetet e Bashkuara pasi koronavirusi zë në një normë alarmante. Deri të Mërkurën, rendi i qëndrimit në shtëpi është efektiv në sa më shumë 17 shtete, duke prekur më shumë se gjysmën e popullsisë amerikane me rreth 330 milion.

Për shkak të një “përshpejtimi shumë të madh” në infeksione, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tha të martën se Shtetet e Bashkuara janë potencialisht epiqendra tjetër e pandemisë koronavirus.

“Ne nuk jemi ballafaquar me një armik siç jemi përballur sot në 102 vjet,” tha guvernatori i Ohio, Mike DeWine kur njoftoi urdhrin e qëndrimit në shtëpi. “Ne jemi në luftë”.

Mbi 68,000 raste të COVID-19 në total janë konfirmuar në të 50 shtetet plus Uashington D.C dhe disa territore të Sh.B.A-së deri të Mërkurën pasdite, me mbi 1.000 vdekje, treguan të dhënat nga Qendra për Shkencë dhe Sistemi i Sistemeve në Universitetin Johns Hopkins.

Numri i rasteve të konfirmuara në shkallë vendi po rritet me rreth 10,000 çdo ditë, dhe mbi 160 pacientë vdiqën të Mërkurën, duke regjistruar ditën më vdekjeprurëse të infeksionit me virusin.

Ngjarjet më të mëdha sportive, përfshirë fillimin e sezonit MLB, fundin e sezonit NBA dhe turnet e basketbollit NCAA në Mars Madness, janë shtyrë ose janë anuluar plotësisht për të parandaluar grumbullimin e turmave të mëdha.

New York City, goditja më e rëndë nga pandemia, konfirmoi mbi 17,000 raste deri të Mërkurën pasdite. Teatrot në Broadway janë zbehur për të ardhmen e parashikueshme; Bursa e Nju Jorkut është shndërruar në tregtim gjithë-elektronik; ndërsa shfaqjet e natës vonë, koncertet dhe ngjarjet e tjera publike janë anuluar ose janë duke luajtur pa spektatorë.