Përkundër kollës dhe temperaturës së lartë, Alexey Navalny vazhdon grevën e urisë në burgjet ruse

Përkundër kollës dhe temperaturës së lartë, Alexey Navalny vazhdon grevën e urisë në burgjet ruse

Kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexey Navalny, është zhvendosur në një repart të sëmurë me simptoma të një sëmundjeje të frymëmarrjes dhe është testuar për Coronavirus, raportoi të hënën gazeta Izvestia, pasi ai tha se kishte një temperaturë të lartë dhe kollë, transmeton Insajderi.

Navalny, një kritik i shquar i presidentit Vladimir Putin i cili deklaroi një grevë urie javën e kaluar dhe akuzoi stafin e burgut për mohimin e tij të trajtimit të duhur për dhimbjet akute të shpinës dhe këmbëve, duke pretenduar më herët se kishte një shpërthim tuberkulozi në repartin e tij, raporton Al Jazeera.

Politikani 44 vjeçar lirimin e të cilit Perëndimi ka kërkuar që tre persona nga pavijoni i tij ishin shtruar në spital me tuberkuloz dhe bëri shaka ​​se kapja e sëmundjes mund t’i ofrojë atij lehtësim nga sëmundjet të tjera.

“Nëse kam tuberkuloz, atëherë ndoshta do të dëbojë dhimbjen në shpinë dhe mpirjen e këmbëve. Do të ishte mirë”, tha ai në Instagram.

Ai tha se autoritetet e burgut e kishin matur temperaturën e tij në 38.1 gradë Celsius (100.6 gradë Fahrenheit). Ai gjithashtu tha se kishte një kollë të keqe.

“P.S. Sigurisht që po vazhdoj grevën time të urisë”, tha Navalny. /Insajderi.com