Përmbytjet masive në Australi: 40,000 të evakuuar, të paktën 2 të vdekur

Përmbytjet masive në Australi: 40,000 të evakuuar, të paktën 2 të vdekur
Burimi i fotografisë: Lukas Coch/Pool/AP

Ditët e shiut të rrëmbyeshëm kanë sjellë përmbytje masive në Australinë lindore, duke detyruar evakuimin e rreth 40,000 njerëzve, shkruan NPR, transmeton Insajderi.

Në seksionin e thatë qendror të vendit, ka dërguar ujëvara poshtë anës së shkëmbinjve madhështorë Uluru të vendit.

Pa u bërë akoma një vit pasi zjarret shkatërruese dogjën dhjetëra miliona hektarë në Australi, vendi po përballet me një nga përmbytjet më të këqija pasi sistemet e motit u bashkuan mbi Queensland dhe Uellsin e Ri Jugor, duke hedhur më shumë se 20 inç shi në një ditë të vetme në një zonë në veri të Brisbane.

Të mërkurën, trupat e dy burrave u gjetën nga automjetet e përmbytura. Një burrë, 25 vjeçar, vdiq kur makina e tij u zhyt në veriperëndim të Sidneit. /Insajderi.com