Përplasen automjetet ruse dhe amerikane në Siri, fajësojnë njëra tjetrën

Përplasen automjetet ruse dhe amerikane në Siri, fajësojnë njëra tjetrën

Qeveritë ruse dhe amerikane kanë fajësuar njëri-tjetrin për një përplasje midis automjeteve të blinduara ruse dhe amerikane në veri-lindje të Sirisë në të cilën u plagosën disa ushtarë amerikanë.

Video e përplasjes u transmetua nga një uebfaqe nacionaliste ruse, Rusvesna.su.

Videoja duket se tregon një automjet ushtarak rus në një kolonë të shkretëtirës duke përplasur një makinë të blinduar amerikane, pasi një helikopter rus fluturon lart poshtë, raporton BBC.

 

Lajmet për incidentin u kumtua të mërkurën nga Ministria e Mbrojtjes së Rusisë, ku u deklarua se Rusia i kishte dhënë ushtrisë amerikane paralajmërimin paraprak se do të patrullonte në zonë.

“Përkundër kësaj, në kundërshtim me marrëveshjet ekzistuese, ushtarët e forcave të armatosura amerikane u përpoqën të bllokonin patrullën ruse,” tha një deklaratë e ministrisë e cituar nga agjensia e lajmeve ruse Tass.

“Në përgjigje të kësaj, policia ushtarake ruse ndërmori masat e nevojshme për të parandaluar një incident dhe për të kryer përmbushjen e misionit që iu ishte dhënë.”

Këshilli Kombëtar i Sigurisë i Shtëpisë së Bardhë (NSC) tha që një automjet rus goditi një automjet të qëndrueshëm ndaj minave amerikane të gjithë terrenit, “duke shkaktuar lëndime në ekuipazhin e automjetit”. /Insajderi.com