Personeli indian i sigurisë u vra pas pritës nga kryengritësit Maoistë

Personeli indian i sigurisë u vra pas pritës nga kryengritësit Maoistë

Të paktën 22 personel indian të sigurisë u vranë dhe 30 u plagosën në një pritë nga rebelët Maoistë në shtetin qendror Indian të Chhattisgarh, incidenti më vdekjeprurës i këtij lloji në katër vjet, transmeton Insajderi.

Zyrtarët thanë të dielën se personeli i sigurisë që i përkiste njësisë elitare të Forcës së Policisë së Rezervës Qendrore CoBRA, Gardës së Rezervës së Qarkut dhe Task Forcës së Posaçme u sulmuan të shtunën në shtetin Chhattisgarh të mbizotëruar nga fiset gjatë një operacioni kundër kryengritjes, raporton Al Jazeera.

“Ne mund të konfirmojmë që 22 nga anëtarët e forcës indiane janë vrarë nga luftëtarët Maoist”, tha një zyrtar i lartë qeveritar në Raipur, kryeqyteti i Chhattisgarh të pasur me minerale.

Ata u vranë në zjarr që zgjati për katër orë në rrethin kufitar të Sukma, 540 km (340 milje) në jug të Raipur.

Om Prakash Pal, një zyrtar i lartë i policisë në Raipur tha se po kryheshin operacionet e kombinimit për të gjetur një anëtar të forcës së sigurisë të zhdukur.

Numri i të vdekurve ishte më i keq për forcat indiane të sigurisë që luftonin me guerilasit e ekstremit të majtë që nga viti 2017.

Të shtunën, oficeri i lartë i policisë DM Awasthi tha se qindra ushtarë të policisë dhe paraushtarakëve bastisën një vend të fshehtë në rrethin Bijapur pasi morën informacione se një numër i madh i rebelëve ishin mbledhur atje. Të paktën pesë punonjës të sigurisë u vranë në incident.

Konflikt dekadash

Rebelët Maoistë, të frymëzuar nga udhëheqësi revolucionar kinez Mao Ce Dun, kanë luftuar qeverinë indiane për më shumë se 40 vjet, në një konflikt që ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz. Më shumë se 10,000 janë vrarë që nga viti 2000, sipas të dhënave nga Portali i Terrorizmit në Azinë Jugore.

Rebelët pretendojnë të mbrojnë të drejtat e fiseve indigjene dhe grupeve të tjera të margjinalizuara, ndërsa qeveria i quan ata kërcënimin më të madh të sigurisë së brendshme të Indisë.

Maoistët, të njohur gjithashtu si Naxalites sepse rebelimi i tyre i majtë filloi në 1967 në fshatin Naxalbari të shtetit lindor të Bengalit Perëndimor, i kanë zënë pritë policisë, shkatërruar zyrat qeveritare dhe rrëmbyer zyrtarë.

Ata gjithashtu kanë hedhur në erë shinat e trenave, kanë sulmuar burgjet për të liruar shokët e tyre dhe armët e vjedhura nga depot e policisë dhe paraushtarakëve për t’u armatosur. /Insajderi.com