Personi i parë që u shërua nga HIV, vdes nga kanceri

Personi i parë që u shërua nga HIV, vdes nga kanceri

Personi i parë i kuruar nga HIV – Timothy Ray Brown – ka vdekur nga kanceri, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Brown, i cili ishte i njohur edhe si “pacienti në Berlin”, iu dha një transplant i palcës së kockave nga një dhurues i cili ishte natyrshëm rezistent ndaj HIV në vitin 2007.

Kjo do të thoshte se ai nuk kishte më nevojë për ilaçe anti-virale dhe ai mbeti i lirë nga virusi, i cili mund të çojë në SIDA, për pjesën tjetër të jetës së tij.

Shoqata Ndërkombëtare e Ndihmave tha se Brown i dha botës shpresën se një kurë për HIV ishte e mundur.

Brown, 54 vjeçar, i cili lindi në SHBA, u diagnostikua me HIV ndërsa jetonte në Berlin në vitin 1995. Pastaj në 2007-ën ai zhvilloi një lloj kanceri në gjak të quajtur leucemi akute mieloide.

Trajtimi i tij përfshinte shkatërrimin e palcës së kockave, e cila po prodhonte qelizat kancerogjene dhe më pas një transplantim të palcës së kockave.

Transferimi erdhi nga një dhurues që kishte një mutacion të rrallë në një pjesë të ADN-së së tyre të quajtur gjen CCR5. /Insajderi.com