Peruja voton për presidentin e ri, 18 persona kanë vënë kandidaturat e tyre për president të vendit

Peruja voton për presidentin e ri, 18 persona kanë vënë kandidaturat e tyre për president të vendit

Sondazhet janë hapur në Peru, ku votuesit e lodhur politikisht do të votojnë për presidentin e ardhshëm të vendit dhe Kongresin mes një rritje të infeksioneve të Coronavirusit, transmeton Insajderi.

Shumë peruan kanë shprehur pakënaqësinë e tyre me fushën e mbushur me njerëz të kandidatëve presidencialë, asnjëri prej të cilëve nuk pritet të tejkalojë pragun e votave të nevojshëm për të shmangur një balotazh në qershor, raporton Al Jazeera.

Duke shkuar në votimin e së dielës – e cila është e detyrueshme me një gjobë deri në 25 dollarë – asnjë kandidat nuk ishte në votim me më shumë se 13 përqind mbështetje. Një “pa votim” mbeti zgjedhja më e popullarizuar.

“Këto janë zgjedhjet më të fragmentuara në histori, ne kurrë nuk kemi arritur në prag të zgjedhjeve me kaq shumë kandidatë me një shans”, u tha gazetarëve Alfredo Torres, kreu i sondazhit lokal Ipsos Peru.

Zgjedhjet vijnë ndërsa Peruja, si disa vende të tjera në Amerikë, përpiqet t’i përgjigjet një pandemie të rritur COVID-19 dhe një rënieje ekonomike të lidhur me të.

Peruja është goditur gjithashtu nga skandale politike me vite, të cilat kanë nxitur frustrimet e publikut.

“Unë nuk dua të votoj për asnjërin prej tyre”, tha Fernanda Garcia, një sekretare 28vjeçare në Lima, për Al Jazeera këtë javë për 18 kandidatët për president.

“Ata ju premtojnë gjithçka që dëshironi të dëgjoni kur janë zgjedhje, dhe pastaj kur të marrin detyrën, ata nuk bëjnë asgjë për të ndihmuar njerëzit e zakonshëm. Pse duhet të ndryshojë kjo vetëm sepse jemi në një pandemi?”, tha Garcia.

Keiko Fujimori, vajza e ish-presidentit Alberto Fujimori i cili po vuan një burg 25 vjeçar për shkelje të të drejtave të njeriut, ka një epërsi të hollë përpara pjesës tjetër të kandidatëve.

Afër prapa janë kandidati më i hershëm Yonhy Lescano, profesori i krahut të majtë Pedro Castillo, tregtari i lirë Hernando de Soto, socialistja Veronika Mendoza dhe biznesmeni ultrakonservator Rafael Lopez Aliaga.

“Ne po përballemi me një votues i cili është shumë i pakënaqur me të gjitha opsionet që duhet të zgjedhin”, tha Urpi Torrado, presidenti ekzekutiv i sondazhit Datum International. /Insajderi.com