Pesë të vdekur në Libi nga përmbytja e anijes

Pesë të vdekur në Libi nga përmbytja e anijes

Të paktën pesë persona kanë vdekur në fundosjen e anijes në Mesdheun qendror, ka thënë një bamirësi shpëtimi, duke paralajmëruar se numri i vdekjeve mund të rritet ndërsa operacionet e shpëtimit vazhdojnë, transmeton Insajderi.

Rreth 100 persona kishin udhëtuar për rreth dy ditë me një gomone që u shemb në ujërat ndërkombëtare pranë Libisë, ku u ndihmua nga Open Arms, tha OJQ Spanjolle të mërkurën, raporton Al Jazeera.

Ajo tha se po kryente operacionin e shpëtimit më vete, me vetëm dy skafe dhe gjashtë ekipet e shpëtimit.

“Kjo është ajo që ndodh kur i lini njerëzit në det për ditë të tëra”, shkroi Open Arms në Tëitter.

Grupi tha se trupat e të pesë njerëzve ishin gjetur, ndërsa ekipet mjekësore në anije po përpiqeshin për “rastet më të rënda”.

Open Arms akuzoi qeveritë dhe autoritetet se shpesh “braktisnin” refugjatët dhe emigrantët duke ndërmarrë udhëtimin e rrezikshëm në det për të arritur në brigjet e Evropës, duke i lënë ata në det për ditë të tëra.

Të martën, bamirësia shpëtoi 88 njerëz të tjerë që janë ende në bordin e anijes së saj me rreth 20 anëtarë të ekuipazhit. Ai ka thënë se tani do t’i kërkojë qeverisë italiane të lejojë të mbijetuarit të zbresin në ishullin e afërt të Lampedusa.

“Ne kemi nevojë për qeveritë që të krijojnë një operacion të ri të përbashkët shpëtimi detar dhe korridore humanitare për të dhënë rrugë të sigurta lëvizjeje dhe arratisjeje”, tha Riccardo Gatti, presidenti i Open Arms Italy.

Italia është rruga kryesore për njerëzit që largohen kryesisht nga Tunizia dhe Libia për të arritur në Evropë.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme, vendi ka regjistruar gati 31,000 mbërritje në 2020 deri më tani, krahasuar me pothuajse 10,000 gjatë së njëjtës periudhë të vitit të kaluar.

Në tetor, Italia zbuti rregullat e ashpra që penalizojnë grupet e ndihmës që sjellin njerëz të pa dokumentuar në breg dhe mbrojtje të zgjeruar për refugjatët që rrezikojnë persekutimin në shtëpi. /Insajderi.com