Piratët sulmojnë anijet turke, marrin peng 15 marinarë

Piratët sulmojnë anijet turke, marrin peng 15 marinarë

Piratët në brigjet e Nigerisë rrëmbyen 15 marinarë nga një anije konteinerësh turke në Gjirin e Guinesë të shtunën në një sulm të dhunshëm që ishte më larg nga bregu se zakonisht.

Një marinar u vra gjatë bastisjes, një shtetas i Azerbajxhanit, ndërsa të rrëmbyerit janë nga Turqia, sipas qeverive përkatëse dhe një liste ekuipazhi të parë nga Reuters, transmeton Insajderi.

Llogaritë nga ekuipazhi, anëtarët e familjes dhe burimet e sigurisë përshkruan një sulm të sofistikuar dhe të orkestruar mirë të shtunën në të cilin piratët e armatosur hipën në anije dhe thyen kështjellën e saj mbrojtëse, ndoshta me eksplozivë.

Tre marinarë mbeten në Mozart, i cili deri të dielën në mbrëmje po merrte ndihmë në ujërat Gabonezë pranë Afrikës Qendrore.

“Anija është në ujërat tona dhe marinarët tanë po ndihmojnë disa milje detare nga Port Gentil”, tha zëdhënësi i presidencës së Gabonit Jessye Ella Ekogha, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Anija me flamur liberian u drejtua për në Kejptaun nga Lagos kur u sulmua 160 kilometra larg ishullit Sao Tome, treguan raportet detare, transmeton Insajderi.

Zyra e Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan tha të dielën se ai po orkestronte zyrtarët në “shpëtimin e personelit të anijes së rrëmbyer”.

Erdogan foli dy herë në telefon me kapitenin e katërt të anijes, Furkan Yaren, i cili qëndroi në bord pas sulmit, tha zyra e tij.

Agjencia shtetërore Anadolu citoi Yaren të thoshte se ai kishte qenë “kryqëzim i verbër” drejt Gabonit me dëmtimin e kontrolleve të anijes dhe funksionimin e vetëm të radarit. Piratët rrahën anëtarët e ekuipazhit dhe e lanë atë me një këmbë të dëmtuar ndërsa një tjetër ende në bordin e anijes kishte plagë nga copa, tha ai.

Media turke cituan pronarin e anijes me bazë në Stamboll Boden të thoshte se pronarët dhe operatorët e anijes ishin rrëmbyer me armë. Boden nuk ishte në dispozicion menjëherë.

Ambrey, një kompani sigurie, tha se katër burra të armatosur hipën në Mozart dhe hynë në kështjellë – ku ekuipazhi këshillohet të fshihet në çdo sulm – nga një kuvertë në majë të kabinës.

Edëard Yeibo, një komandant i Marinës Nigeriane, tha se nuk ishte në dijeni të sulmit dhe kërkonte detaje.

Zyra e komandës detare Lagos dhe një zëdhënës i rregullatorit detar të Nigerisë nuk ishin menjëherë në dispozicion. /Insajderi.com