Planifikonin akte terroriste, arrestohen 54 persona

Planifikonin akte terroriste, arrestohen 54 persona

Forcat e sigurisë egjiptiane kanë arrestuar 54 persona, përfshirë anëtarët e dyshuar të Vëllazërisë Myslimane, pasi u vërtetua se po planifikonin të mbajnë protesta të dhunshme në përvjetorin e kryengritjes së vitit 2011.

Ministria e Brendshme egjiptiane tha në një deklaratë se grupi ishte drejtuar nga një udhëheqës i Vëllazërisë Myslimane me qendër në Turqi dhe se në posedim të saj ishin gjetur para dhe pajisje sabotazhi.

Njoftimi erdhi pasi forcat e sigurisë arrestuan ish-zëdhënësin e një aleance të opozitës, Lëvizjen Civile Demokratike, në një aksion të nxituar, sipas avokatit të tij dhe një anëtari të aleancës. Lëvizja është një grupim i partive të krahut të majtë dhe liberal, duke përfshirë Partinë e Aleancës Popullore Socialiste, Partinë Social Demokratike egjiptiane dhe Partinë e Bukës dhe Lirisë.

Bastisja erdhi gjithashtu pasi presidenti francez Emmanuel Macron përfundoi një vizitë tre-ditore në Egjipt, gjatë së cilës ai theksoi shqetësimet rreth të drejtave të njeriut në vend, në bisedimet me presidentin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi. Sisi, i cili rrëzoi presidentin Mohamed Mursi të Vëllazërisë Myslimane në vitin 2013 dhe u zgjodh president vitin e ardhshëm, ka mbikëqyrur një goditje të ashpër ndaj opozitës islamiste dhe asaj liberale, transmeton tch.

Vëllazëria erdhi në pushtet në zgjedhjet e para të lira moderne të Egjiptit në vitin 2012, një vit pasi autokrati Hosni Mubarak gjatë një kohe të gjatë u rrëzua në kryengritjen popullore. Por lëvizja tani është e ndaluar dhe mijëra mbështetës të saj dhe shumë prej udhëheqjes së saj janë burgosur. Zyrtarët e lidhin Vëllazërinë me një kryengritje islamike në gadishullin Sinai dhe e kanë fajësuar vazhdimisht për sulme. Vëllazëria mohon çdo lidhje me militantët dhe thotë se qëllimet e saj politike janë paqësore. “Informacioni është bërë i disponueshëm … që udhëheqësit e arratisur të (Vëllazërisë Myslimane) po zbatonin një komplot për të krijuar një gjendje kaosi në vend gjatë muajve janar dhe shkurt, që përkojnë me përvjetorin e revolucionit të 25 janarit”, thoshte deklarata e Ministrisë së Brendshm