Policia arreston kritikun e Kremlinit Navalny-n gjatë kthimit në Rusi

Policia arreston kritikun e Kremlinit Navalny-n gjatë kthimit në Rusi

Policia ndaloi kritikun e shquar të Kremlinit, Alexei Navalny, gjatë mbërritjes në një aeroport të Moskës pasi ai fluturoi në shtëpi në Rusi nga Gjermania për herë të parë që kur u helmua në mes të vitit të kaluar, transmeton Insajderi.

Lëvizja të dielën, e cila mund të shohë Navalny të burgosur për tre vjet e gjysmë për pretendimin se ka shkelur kushtet e një dënimi me kusht me burg, ka të ngjarë të shkaktojë një valë kritikash perëndimore ndaj presidentit rus, Vladimir Putin, raporton Al Jazeera.

Në një rast që tërhoqi vëmendjen e gjerë ndërkombëtare, Navalny u helmua vitin e kaluar nga ajo që testet ushtarake gjermane treguan se ishte një agjent nervor Novichok, një version i ngjarjeve që Kremlini hedh poshtë.

Aeroplani i Navalny nga Berlini u devijua në një aeroport tjetër të Moskës në minutën e fundit në një përpjekje të dukshme nga autoritetet për të penguar gazetarët dhe mbështetësit nga përshëndetja e tij.

Pasi Navalny tha javën e kaluar se ai planifikonte të kthehej në shtëpi, shërbimi i burgut në Moskë (FSIN) tha se do të bënte gjithçka për ta arrestuar sapo të kthehej, duke e akuzuar atë për shkelje të kushteve të një dënimi me kusht me burg për përvetësim, një rast i 2014 ai thotë u hutua.

Por politikani 44 vjeçar i opozitës qeshi dhe bëri shaka me gazetarët në aeroplanin e tij, duke thënë se nuk besonte se do të arrestohej.

Në rast, ai u arrestua me shpejtësi kur u tregoi pasaportën e tij rojeve të kufirit para se të hynte zyrtarisht në Rusi, thanë dëshmitarët e Reuters. Gruaja e tij, Julia, zëdhënësi i tij dhe avokati i tij u lejuan të hynin në Rusi. FSIN tha në një deklaratë Navalny ishte ndaluar për shkak të shkeljeve të pretenduara të dënimit të tij me kusht me burg dhe do të mbahej në paraburgim deri në një seancë gjyqësore më vonë këtë muaj që do të vendosë nëse do të shndërrojë dënimin e tij me kusht në një burg.

Navalny, një nga kritikët më të shquar të Putinit, përballet me telashe të mundshme edhe në tre çështje të tjera penale, të gjitha për të cilat ai thotë se janë të motivuara politikisht.

Navalny ka thënë se Putini ishte prapa helmimit të tij. Kremlini mohoi përfshirjen, tha se nuk kishte parë asnjë provë që ai ishte helmuar dhe se ai ishte i lirë të kthehej në Rusi.

Aleksandra Godfroid i Al Jazeera, duke raportuar nga Moska, tha se Navalny kishte dhënë një deklaratë të shkurtër pak para kontrollit të pasaportës në të cilën ai tha se ishte i lumtur të kthehej dhe se nuk kishte frikë.

“Ky është mesazhi që ai në të vërtetë dëshironte t’u jepte qytetarëve rusë dhe publikut duke vendosur të kthehej në vendin ku u helmua, ku gati sa vdiq dhe autoritetet e të cilit nuk pranojnë ta hetojnë këtë, duke thënë se nuk ka prova krimi ndaj tij është kryer”, tha Godfroid. /Insajderi.com