Policia e Nju-Jorkut arreston personin që po hynte me benzinë ​​në katedralen e Shën Patrik

Policia e Nju-Jorkut arreston personin që po hynte me benzinë ​​në katedralen e Shën Patrik

St. Patrick është selia e Kryepeshkopatës Katolike Romake të Nju-Jorkut.

Një burrë u arrestua pasi hyri në Katedralen e St. Patrick të Nju Jorkut që mbante dy kanaçe të mbushura me benzinë, lëngje më të lehta dhe çakmakë, thonë policia.

Ata thonë se rojet u përballën me 37-vjeçarin kur hyri në kishën e Manhatanit të mërkurën mbrëma.

Ai derdhi benzinë ​​në tokë dhe oficerët e morën në paraburgim, raporton “Bbc”.

Zëvendës komisari i policisë John Miller vuri në dukje se incidenti “i dyshimtë” ndodhi vetëm dy ditë pasi një zjarr doli nga katedralja Notre-Dame në Paris.

St Patrick është selia e Kryepeshkopatës Katolike Romake të Nju Jorkut.

“Një person te katedralja e Shën Patrikut po mbante mbi katër litra benzinë, dy shishe me lëngje të lehta dhe çakmakë, është diçka që do të kemi shqetësim të madh mbi”, u tha gazetarëve Miller.

Zëvendës komisioneri i NYPD për inteligjencën dhe kundërterrorizmin megjithatë tha se ishte “shumë herët për të thënë” nëse terrorizmi ishte një motiv.