Policia në Indi arreston burrin që i preu kokën vajzës së tij si ‘vrasje nderi’

Policia në Indi arreston burrin që i preu kokën vajzës së tij si ‘vrasje nderi’

Policia në Indinë veriore thotë se ata kanë arrestuar një burrë që i preu kokën vajzës së tij dhe e çoi kokën e prerë në stacionin policor të fshatit, një rast që nxiti thirrjet për një ligj të ri kundër të ashtuquajturave “vrasje nderi”, transmeton Insajderi.

Burri i tha policisë se ai kishte sulmuar vajzën e tij 17 vjeçare me sëpatë të mërkurën në zemërim për marrëdhënien e saj me një burrë, raporton Al Jazeera.

“Ai tha se e pa vajzën e tij në një pozitë kompromentuese me një burrë dhe ai ia preu kokën me inat”, i tha Anurag Vats, mbikëqyrësi i policisë i rrethit Hardoi në shtetin verior të Uttar Pradesh, për Fondacionin Thomson Reuters të enjten.

“Ai ka rrëfyer krimin e tij”, tha ai.

Imazhet e burrit që mbante kokën e vajzës u shpërndanë gjerësisht në mediat sociale, duke ringjallur kërkesat nga aktivistët e grave për një ligj specifik kundër vrasjeve të nderit për të ndihmuar në mbrojtjen e viktimave të mundshme dhe për të përmirësuar hetimet e policisë.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se mijëra gra dhe vajza vriten në të gjithë Azinë Jugore dhe Lindjen e Mesme çdo vit nga anëtarët e familjes të zemëruar me dëmtimin e perceptuar të “nderit” të tyre.

Veprat e perceptuara mund të përfshijnë largimin, vëllazërimin me burra ose çdo shkelje të vlerave konservatore në lidhje me gratë.

Muajin e kaluar, një grua u dogj e gjallë nga anëtarët e familjes për një marrëdhënie ndërfetare në Uttar Pradesh, njoftoi media lokale, duke cituar zyrtarë të policisë.

“Vajzat në Indi shihen si një shenjë e nderit të familjes, e cila rezulton në krime të tilla”, tha Madhu Garg, nënkryetar i kapitullit të Uttar Pradesh të Shoqatës së Grave Demokratike të Të gjitha Indive.

“Çështja e së drejtës për zgjedhje ka nevojë për vëmendje të menjëhershme dhe duhet të bëhet një ligj i veçantë për trajtimin e vrasjes me nder”.

India regjistroi 24 vrasje nderi në 2019. Dy vjet më parë, Uttar Pradesh regjistroi 14 nga 92 vrasje të tilla të vendit, tregojnë të dhënat e qeverisë për krimin.

Aktivistët thonë se statistikat e qeverisë për vrasjen e nderit maskojnë shkallën e krimit, me gratë në rrezik më të madh se burrat.

“Pothuajse 70 përqind e viktimave në vrasjet e nderit janë gra, dhe pothuajse të gjitha janë nga kasta e sipërme”, tha Arockiya Samy Kathir, themeluesi i Dëshmive jofitimprurëse, e cila ka punuar për vite me radhë në vrasjet e nderit në Indinë e Jugut.

Qeveria indiane në vitin 2018 u kërkoi të gjitha shteteve të krijonin qeliza speciale të përbërë nga oficerë policie dhe mirëqenieje dhe një linjë ndihme 24 orëshe për të ndihmuar çiftet që përballen me ngacmime ose ata që kërkojnë mbrojtje, por aktivistët thonë se pajtueshmëria ka qenë e dobët. /Insajderi.com