Policia në Rusi përdorë forcën për të ndalur demonstratat anti-qeveritare

Policia në Rusi përdorë forcën për të ndalur demonstratat anti-qeveritare

Policia në Lindjen e largët të Rusisë ka përdorur forcë për të ndalur demonstrata anti-qeveritare. Njëzet e pesë persona u arrestuan në qytetin Khabarovsk të shtunën, sipas raporteve lokale.

Qyteti ka parë muaj të tërë protestash mbi arrestimin e një guvernatori, i cili akuzohet për përfshirje në vrasje të shumta.

Sergei Furgal mohon akuzat kundër tij dhe mbështetësit e tij thonë se çështja është e motivuar politikisht.

Megjithëse protestat kanë qenë të sanksionuara, ato më parë ishin toleruar nga autoritetet.

Arrestimi duke nxitur zemërim në lindjen e largët të Rusisë

Shpërndarja e së shtunës thuhet se filloi pasi demonstruesit filluan përpjekjen për të ngritur çadra në një pjesë qendrore të qytetit, e cila shtrihet afër kufirit të Rusisë me Kinën.

Zyra e kryetarit të bashkisë tha se rreth 500 njerëz kishin marrë pjesë në tubimin fillestar, ndërsa grupet e opozitës vendosën numrin në 1,000, sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfax. Protestuesit u mblodhën përsëri në mbrëmje, njoftoi Interfax./Insajderi.com