Politikani ugandian akuzohet për thyerjen e rregullave kundër Covid

Politikani ugandian akuzohet për thyerjen e rregullave kundër Covid

Kandidati presidencial nga Uganda Bobi Wine është liruar me kusht pasi u akuzua për përhapjen e koronavirusit.

Gjykata vendosi të premten pasi Z. Wine, 38, mbajti një tubim të madh këtë javë.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se akuza për virusin është një pretekst për të shtypur opozitën politike përpara zgjedhjeve të 14 Janarit.

Protestat shpërthyen dhe 37 vetë vdiqën në përplasje kur politikani, gjithashtu një yll i pop-it, u arrestua këtë javë.

Muzikanti, emri i vërtetë i të cilit është Robert Kyagulanyi, është midis 11 kandidatëve që sfidon Presidentin Yoweri Museveni, i cili ka qenë në pushtet që nga 1986.

Human Rights Watch thotë se është e qartë se autoritetet ugandane po përdorin udhëzimet Covid-19 për të shtypur opozitën dhe se partia qeverisëse ka mbajtur ngjarje të mëdha fushate./Insajderi.com

BBC News