Pompeo thotë se baza e re e ‘shtëpisë ’e al-Kaidës është Irani

Pompeo thotë se baza e re e ‘shtëpisë ’e al-Kaidës është Irani

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Mike Pompeo, tha të martën al-Kaeda ka një bazë të re në Iran, megjithëse ai nuk ofroi asnjë provë në një fjalim në Uashington, DC, një pretendim që Irani e hodhi poshtë menjëherë, transmeton Insajderi.

Pompeo tha se al-Kaeda kishte përqendruar udhëheqjen e saj brenda Teheranit dhe se deputetët e udhëheqësit Ayman al-Zaëahiri janë aktualisht në Iran, raporton Al Jazeera.

Ai shtoi se lidhjet midis Teheranit dhe al-Kaidës filluan të përmirësoheshin jashtëzakonisht në 2015, kur administrata Obama, së bashku me Francën, Gjermaninë dhe Britaninë, po finalizonin marrëveshjen bërthamore Planin e Përbashkët të Veprimit të Përbashkët (JCPOA), një marrëveshje historike e nënshkruar që pa Irani kufizon pasurimin e tij bërthamor në këmbim të heqjes së sanksioneve ndërkombëtare.

Irani i drejtuar nga Shia dhe al-Kaeda kryesisht Suni janë konsideruar prej kohësh armiq në rajon, dhe ndërsa ka qenë raportuar për operativë të al-Kaidës duke përdorur territorin iranian, pretendimet për një koordinim të rritur më parë janë takuar me skepticizëm brenda komunitetit të inteligjencës dhe Kongresit.

“Al-Kaeda ka një bazë të re në shtëpi. Republika Islamike e Iranit”, tha Pompeo në një fjalim në Klubin Kombëtar të Shtypit.

“Unë do të thoja se Irani është me të vërtetë Afganistani i ri – si qendra kryesore gjeografike për al-Kaidën – por është në të vërtetë më e keqe”, tha ai. “Ndryshe nga Afganistani, kur al-Kaeda ishte fshehur në male, al-Kaeda sot po vepron nën guaskën e fortë të mbrojtjes së regjimit iranian”.

Sekretari i Shtetit, i cili do të largohet nga detyra në 20 janar kur të përfundojë mandati i presidentit, Donald Trump, gjithashtu kërkoi presion më të madh ndërkombëtar mbi Teheranin, por ndaloi së bëri thirrje për veprim ushtarak, duke thënë: “Nëse do ta kishim atë mundësi, nëse zgjidhnim bëje atë, ekziston një rrezik shumë më i madh në ekzekutimin e tij”. /Insajderi.com