Ponte Prizreni fiton si mysafir te Peja

Ponte Prizreni fiton si mysafir te Peja

Ponte Prizreni ka shënuar fitore ndaj Pejës në udhëtim 97:115 (34:23, 24:34, 23:28, 16:30), në kuadër të javës së 24-të në FIVE STAR Superligën e Kosovës në basketboll, njofton Insajderi.

Vendasit e nisën ndeshjen më mirë, duke qenë nga fillimi në epërsi, derisa përfunduan çerekun e parë në të mirë të tyre me epërsinë më të lartë, 34:23. Por, perioda e dytë foli në të mirë të mysafirëve që shkrinë epërsinë e vendasve, duke iu afruar disa herë në vetëm një pikë, kurse pjesa e parë përfundon 58:57.

Perioda e tretë ishte mjaft interesante, ku disa herë barazohen rezultati dhe herë njëra e herë tjetra kalonin në epërsi, ndërsa prizrenasit epërsinë më të lartë e kishin 74:85, por një seri prej 7:0 e pejanëve bëri që rezultati në semafor pas 30 minutash të ishte 81:85. Dallimi u bë në 10 minutat e fundit që ishin vendimtare, ku prizrenasit shkëputen dhe nuk ndalen deri në fund, duke triumfuar 97:115.

Lis Shoshi është rikthyer në parket pas gati dy vitesh, duke zhvilluar një super ndeshje, ku për 26 minuta, kishte 25 pikë e 10 kërcime, me një indeks të ndeshjes prej 31. Ndërkohë, Dardan Berisha kishte 26 pikë e nëntë kërcime, kurse një mungesë e madhe e Pejës ishte mungesa e trajnerëve për shkak të infektimit me Covid 19.

Te Ponte Prizreni më të dalluarit ishin Divine Myles me 31 pikë e tetë asistime, Kwame Vaughn me 23 pikë, tetë kërcime, tetë asistime dhe Urim Zenelaj me 21 pikë e 10 kërcime.

Peja ka 12 fitore dhe 12 humbje, derisa Ponte Prizreni është lider me 17 fitore dhe shtatë humbje. /Insajderi.com