Presidenti armen refuzon shkarkimin e shefit të ushtrisë pas urdhrit të kryeministrit

Presidenti armen refuzon shkarkimin e shefit të ushtrisë pas urdhrit të kryeministrit

Presidenti armen Armen Sarkissian ka refuzuar të nënshkruajë një urdhër kryeministror për të shkarkuar shefin e shtabit të ushtrisë, duke thelluar një krizë politike kombëtare, transmeton Insajderi.

Vendi është përballur me trazira që kur kryeministri Nikoll Pashinyan nënshkroi një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Rusia në nëntor, duke nënshkruar një disfatë poshtëruese ndaj Azerbajxhanit pas gjashtë javësh luftimesh të ashpra mbi rajonin e diskutueshëm Nagorno-Karabakh, raporton Al Jazeera.

Divizionet u zgjeruan të enjten kur Pashinyan sfidoi një thirrje nga ushtria për të dhënë dorëheqjen, duke e akuzuar atë për një përpjekje grusht shteti dhe duke urdhëruar shefin e shtabit të përgjithshëm, Onik Gasparyan, që të pushohej nga puna.

Të shtunën, Sarkissian tha në një deklaratë se nuk do të mbështeste shkarkimin.

“Presidenti i republikës, brenda kornizës së kompetencave të tij kushtetuese, ktheu projekt-dekretin me kundërshtime”, tha presidenca.

Ai shtoi krizën politike “nuk mund të zgjidhet përmes ndryshimeve të shpeshta të personelit”. /Insajderi.com