Presidenti i Filipineve njofton tërheqjen nga politika në fund të mandatit

Presidenti i Filipineve njofton tërheqjen nga politika në fund të mandatit

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, njoftoi të shtunën se do të tërhiqej në vend që të kandidonte për zëvendëspresident vitin e ardhshëm, një veprim i papritur që ndezi spekulime mbi të ardhmen e tij politike, sipas Agjencisë së Lajmeve të Filipineve (PNA).

Duterte, 76 vjeç, është e ndaluar nga Kushtetuta e Filipineve të kërkojë një mandat të dytë pas gjashtë viteve të tij në detyrë, por ai tha muajin e kaluar se do të niste fushatën për nënkryetar në zgjedhjet e ardhshme në maj, shkruan CNN, transmeton Shqip.com.

Plani i tij për të ndjekur postin kryesisht ceremonial u kritikua nga rivalët dhe shumë filipinas si një përpjekje për të ruajtur fuqinë e tij politike dhe për të shmangur veprimet e mundshme ligjore brenda ose jashtë vendit.

Por, të shtunën, Duterte shoqëroi ndihmësin e tij të vjetër, senatorin Christopher Lawrence Go, pasi ai paraqiti dokumente për t’u regjistruar për postin e nënpresidentit në Pasay City.

Go will back any bet from Duterte family | The Manila Times

Senatori Christopher Lawrence Go

“Ndjenja universale e Filipinasit është pasqyruar në sondazhe të ndryshme dhe në shumë forume, grupe dhe takime për të diskutuar se çfarë duhet të bëj në jetën time,” tha Duterte, duke iu referuar sondazheve të opinionit që sugjeruan se publiku kundërshtoi planin e tij, sipas PNA.

Një sondazh i opinionit në qershor tregoi se 60% e 1,200 të rriturve filipinas të anketuar besonin se kandidimi i tij për nënkryetar mund të shkelte Kushtetutën, raportoi PNA./Insajderi.com