Presidentja e Nepalit shpërndan Parlamentin, zgjedhjet vitin e ardhshëm

Presidentja e Nepalit shpërndan Parlamentin, zgjedhjet vitin e ardhshëm

Presidentja e Nepalit ka shpërndarë Parlamentin me kërkesë të kabinetit të kryeministrit KP Sharma Oli dhe njoftoi se zgjedhjet e përgjithshme do të mbaheshin në prill dhe maj, më shumë se një vit para afatit, transmeton Insajderi.

Masa e së dielës zhyt vendin e Himalajeve, i cili ka parë qeverisjen me dyer rrotulluese që kur protestat në rrugë rivendosën demokracinë shumë-partiake në 1990, në trazira politike ndërsa luftonte pandeminë e koronavirusit, raporton Al Jazeera.

Zyra e Presidentes Bidhya Devi Bhandari tha në një deklaratë votimi i ardhshëm do të mbahet më 30 prill dhe 10 maj, siç rekomandohet nga kabineti pas një takimi urgjent.

Oli, 68 vjeç, kërkoi një mandat të ri pasi Partia Komuniste Nepal në pushtet (NCP) e akuzoi atë për mënjanimin e partisë së tij në vendimet dhe emërimet e qeverisë. Ai kishte udhëhequr një aleancë me ish-rebelët Maoistë në një fitore të jashtëzakonshme në 2017.

“Kryeministri ka humbur shumicën në partinë parlamentare, komitetin qendror dhe sekretarinë e partisë”, tha Bishnu Rijal, një anëtar i komitetit qendror të NCP. “Në vend që të kërkonte një kompromis brenda partisë, ai zgjodhi të shpërndajë Parlamentin”.

I vendosur në mes të Kinës dhe Indisë, politika në Nepal ndikohet gjithashtu nga përparësitë e fqinjëve të saj gjigandë. India është shtyrë mbrapa kundër ndikimit në rritje të Pekinit në një vend që New Delhi e konsideron oborrin e vet të pasmë. /Insajderi.com