Presidenti i Salvadorit kritikon FBI-në pas bastisjes së shtëpisë së Trumpit

Presidenti i Salvadorit kritikon FBI-në pas bastisjes së shtëpisë së Trumpit

Presidenti i Salvadorit, Nayib Bukele kritikoi FBI-në pas bastisjes në rezidencën e ish-Presidentit të SHBA-ve Donald Trump në Mar-a-Lago.

Siç raporton Fox News, përmes një postimi në Twitter, Bukele tha se qfarë do të thoshin SHBA-të nese Qeveria e Salvadorit do të bastiste shtëpinë e ndonjërit që mund të ishte kandidat për zgjedhjet e ardshme.

“Çfarë do të thoshte Qeveria e SHBA-së, nëse policia jonë bastis shtëpinë e njërit prej konkurrentëve kryesorë të mundshëm të zgjedhjeve presidenciale të 2024-s?”shkroi Bukele, duke ndarë një artikull të TMZ-së në lidhje me kërkimin e FBI-së në Mar-a-Lago.

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump.
Në një raport të korrikut, Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi një listë me rreth 60 “aktorë të korruptuar dhe jodemokratik” – shumë prej të cilëve janë zyrtarë të tanishëm ose të mëparshëm ose udhëheqës korporatash – në Salvador, si dhe në Guatemalë, Honduras dhe Nikaragua, duke emëruar individë që dyshohet se janë përgjegjës për përvetësimin e miliona dollarëve në fonde publike dhe dëmtimin e proceseve demokratike.

Bukele nuk ishte në listë, por Departamenti i Shtetit e emëroi sekretarin e tij aktual presidencial salvadorian të shtypit, Jose Ernesto Sanabria, duke pretenduar se Sanabria thuhet se “minoi proceset demokratike ose institucionet duke përdorur pozicionin e tij dhe duke ushtruar ndikimin e presidencës për t’u bërë presion të papërshtatshëm zyrtarëve në partitë politike të opozitës për të dhënë dorëheqjen nën kërcënimin e të akuzuarit për vepra penale.

Revista SLATE e përshkroi Bukelin gushtin e kaluar si «diktatori i parë mijëvjeçar i Amerikës Latine».

Artikulli thoshte se 40-vjeçari Bukele dhe përkrahësit e tij i dha fund prokurorit kryesor të vendit dhe gjykatës më të lartë përpara se t’i mbushte të dy institucionet me ata besnikë të sundimit të tij.

Nën zgjatjen prej muajsh të pushtetit të emergjencës, policia dhe ushtria e Salvadorit kanë kapur dhjetëra mijëra anëtarë të dyshuar të bandës ose anëtarë të një grupi pasi kanë hequr nevojën për urdhër-arreste.

Qeveria mbrojti goditjen si shënjestër të radhëve të organizatave kriminale që kanë kontrolluar pjesë të territorit dhe zhvatur dhe vrarë pa u ndëshkuar, sipas The Associated Press.

Por grupet humanitare po e marrin masën si arrestim arbitrar të të rinjve bazuar në vendin ku jetojnë në territorin e bandave ose si duken pa pasur shumë lidhje të vërteta bandash./Insajderi.com