Presidenti i Tanzanisë John Magufuli ka ndërruar jetë në moshën 61 vjeçare

Presidenti i Tanzanisë John Magufuli ka ndërruar jetë në moshën 61 vjeçare

Presidenti i Tanzanisë John Magufuli ka vdekur, njoftoi nënkryetari i vendit, pas disa javësh pasiguri mbi shëndetin dhe vendndodhjen e tij, trasnmeton Insajderi.

Në një fjalim televiziv drejtuar kombit të mërkurën vonë, nënpresidenti Samia Suluhu Hassan tha se presidenti 61 vjeçar kishte vdekur nga një “gjendje zemre”, të cilën ai e kishte vuajtur për 10 vjet në një spital në Dar-Es-Salaam, raporton Al Jazeera.

Flamujt u vendosën në gjysmë shtizë në Tanzani, ndërsa vendi filloi një periudhë zije 14-ditore.

Magufuli së pari ishte pranuar shkurtimisht në Institutin Kardiak të Jakaya Kikwete më 6 mars, por më pas u shkarkua, tha Hassan në televizionin shtetëror. Por ai u dërgua përsëri në spital përsëri në 14 mars pasi ishte ndjerë keq.

Pas njoftimit të vdekjes, lideri i opozitës Zitto Kabwe tha se ai kishte folur me Hassan për të ngushëlluar për vdekjen e Magufuli.

“Kombi do ta kujtojë atë për kontributin e tij në zhvillimin e vendit tonë”, tha Kabwe në një deklaratë të botuar në Twitter.

Sipas Kushtetutës së Tanzanisë, Hassan, 61 vjeç, duhet të marrë presidencën për pjesën e mbetur të mandatit pesë-vjeçar që Magufuli filloi të shërbente vitin e kaluar pasi fitoi një mandat të dytë. Ajo është vendosur të bëhet udhëheqësja e parë femër e vendit.

Njoftimi për vdekjen e presidentit erdhi pasi qeveria mohoi që presidenti ishte i sëmurë. Presioni u rrit për të shpjeguar mungesën e tij gati tre javore nga pikëpamja e publikut, e cila shkaktoi panik dhe thashetheme se ai po kërkonte trajtim jashtë vendit për COVID-19.

Lideri kryesor i opozitës Tundu Lissu, i qëlluar 16 herë në një atentat në 2017 dhe i internuar në Belgjikë, e përshkroi vdekjen e Magufuli si “drejtësi poetike”, duke këmbëngulur se burimet e tij thanë se ai ishte nënshtruar COVID-19.

“Magufuli vdiq nga kurora. Kjo është një. Numri dy, Magufuli nuk vdiq këtë mbrëmje. Unë kam informacion nga të njëjtat burime në thelb që më thanë se ai ishte rëndë i sëmurë, kam informacion që Magufuli ka vdekur që nga e Mërkura e javës së kaluar”, tha ai për Kenia’s KTN News, duke përdorur zhargonin lokal për virusin. /Insajderi.com