Presidenti i Turqisë Erdogan bën thirrje për bojkotimin e produkteve franceze

Presidenti i Turqisë Erdogan bën thirrje për bojkotimin e produkteve franceze

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të bojkotojnë mallrat franceze mes një grindjeje mbi qëndrimin e ashpër të Francës ndaj Islamit radikal.

Në një fjalim në televizion, ai u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të mbrojnë muslimanët “nëse ka shtypje ndaj muslimanëve në Francë”.

Erdogan ka kritikuar me zemërim homologun e tij francez Emmanuel Macron për zotimin për të mbrojtur vlerat laike.

Kjo vjen pasi një mësues francez u vra për shfaqjen e karikaturave të Profetit Muhamed në klasë.

Franca “nuk do të heqë dorë nga karikaturat”, tha Presidenti Macron në fillim të kësaj jave.

Paraqitjet e Profetit Muhamed konsiderohen gjerësisht si tabu në Islam dhe janë fyese për myslimanët.

Mes përkeqësimit të lidhjeve gjatë fundjavës, Z. Erdogan tha se Z. Macron kishte nevojë për një kontroll të shëndetit mendor për shkak të shprehurit me aq shumë presion mbi këtë çështje.

Vërejtjet e tij bënë që Franca të thërras ambasadorin e saj në Turqi për konsultime./Insajderi.com

Burimi: BBC News