Presidenti i Ukrainës: Nuk ka kohë për të humbur që të zgjidhet tensioni me Rusinë

Presidenti i Ukrainës: Nuk ka kohë për të humbur që të zgjidhet tensioni me Rusinë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy,  i ka thënë Euronews se nuk ka kohë për të humbur në zgjidhjen e tensioneve në lindje të vendit, transmeton Insajderi.

Zelenskyy ishte në Paris të premten  për bisedime me homologun francez Emmanuel Macron, në mes shqetësimeve rreth një grumbullimi ushtarak rus në kufirin e Ukrainës dhe një rritje të luftimeve.

Kancelarja gjermane Angela Merkel mori pjesë praktikisht në takim.

Zelenskyy tha se konflikti në Ukrainën lindore – i cili filloi shtatë vjet më parë pas aneksimit të Krimesë nga Rusia – nuk ishte vetëm problemi i Kyivit.

“Ne kemi nevojë tani të lëvizim shumë shpejt, më vjen keq e kuptoj që është problemi ynë por mendoj se nuk është vetëm problemi ynë por siguria e Evropës”.

“Dhe e gjithë Evropa do ta kuptojë se është siguria për të gjithë Evropën dhe se ne do të shkojmë së bashku shumë shpejt nga fjalët në hapa të drejtpërdrejtë”.

Kyiv dhe Moska kanë fajësuar njëri-tjetrin për rritjen e dhunës në rajonin lindor të Ukrainës Donbas. /Insajderi.com