Prezervativët e përdorur po ripaketoheshin për t’u shitur sërish

Prezervativët e përdorur po ripaketoheshin për t’u shitur sërish

Policia në Vietnam tha se gjeti rreth 320,000 prezervativë të ricikluar të përdorur që po ripaketoheshin si të reja, njoftoi media lokale të enjten, sipas Associated Press, njofton Insajderi.

Inspektorët e tregut në provincën Binh Duong bastisën një fabrikë pranë qytetit Ho Chi Minh, ku zbuluan prezervativët e përdorur që ripaketoheshin për t’u shitur në treg. Një inspektor tha se pronarja 34-vjeçare e fabrikës, një grua, rrëfeu se i blenë prezervativët nga dikush tjetër, njoftoi gazeta shtetërore Tuoi Tre, sipas AP.

Pasi prezervativët u blenë nga një burrë, ata u lanë dhe riformuan, pastaj u paketuan në qese plastike, sipas gazetës.

Video e marrë nga transmetuesi shtetëror Vietnam VTV dhe nga agjencia e lajmeve Reuters tregon thasë të mbushur me prezervativë. Gjithashtu shihen mjete që dukshëm janë përdorur për të larë dhe riformuar prezervativët në fabrikë.

VTV tha se ishte e paqartë se sa prezervativë të përdorur ishin rishitur tashmë, sipas Reuters.

Një zyrtar shëndetësor i cituar nga gazeta Tuoi Tre tha se prezervativët ishin një rrezik ekstrem shëndetësor për përdoruesit, raportoi AP. /Insajderi.com