Princi Charles bën thirrje për Anglinë dhe Gjermaninë të “riafirmojnë” marrëdhënien e tyre

Princi Charles bën thirrje për Anglinë dhe Gjermaninë të “riafirmojnë” marrëdhënien e tyre

Princi i Uellsit do t’i nxisë kombet të ngrihen kundër intolerancës dhe të përpiqen për një “të nesërme më të mirë” gjatë një ceremonie përkujtimore në Gjermani.

Në një fjalim të dielën, Princi Charles do t’i bëjë thirrje Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë të “riafirmojnë” lidhjen e tyre ndërsa “fillojnë këtë kapitull të ri në historinë tonë të gjatë”.

Gruaja e tij, Camilla, po i bashkohet atij në vizitën e tyre të parë zyrtare jashtë, që nga fillimi i pandemisë Covid.

Kjo vjen ndërsa bisedimet tregtare pas Brexit po arrijnë fazat e tyre thelbësore të fundit.

Princi gjithashtu do të thotë se krizat globale të pandemisë dhe ndryshimit të klimës “kërkojnë” që Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania “të veprojnë së bashku”.

Princi Charles dhe Dukesha e Cornëall fluturuan në Aeroportin e Brandenburgut në Berlin të shtunën në mbrëmje me avionin ministror RAF Voyager të MB-së – hera e parë që ka fluturuar me personalitete që nga një ndryshim i kushtuar gati 1 milion £.

Princit, i cili festoi ditëlindjen e tij të 72-të të shtunën, iu dha një tortë ditëlindjeje gjatë fluturimit./Insajderi.com

BBC News